Miért van szükségünk kultúrára és művészetre?
De ne csak az alkotókról essen szó! Íme az átlagember, aki csak szeret belemerülni és elfeledkezni a művekben, hiszen az sem lehet véletlen, hogy a klasszikus görög szerzők műveit napjainkban is élvezettel olvassuk, vagy nézzük meg a drámáik új bemutatóit. Tekintsünk el attól a jól ismert jelenségtől, hogy az értelmezések koronként, történeti és kulturális körülményektől függően változhatnak! Éljünk inkább egy általánosan elfogadott feltételezéssel, miszerint a művészetek valamiképpen emberi mivoltunkhoz tartoznak, és azt erősítik meg! Pontosan úgy, miként az ember teste is csak akkor maradhat életben, szükségletei csak akkor elégülhetnek ki, énje csak akkor fejlődhet ki, ha emberi közösségbe születik, majd ott nevelik fel.
Mi lehet ennek az oka?
Gondoljunk bele! Az írás felfedezésével lehetővé vált, hogy emlékeinket a sérülékeny agyunkon kívül is megőrizzük, így a szó tartománya lett az emberiség leghatékonyabb eszköze, sőt büszkeségének első számú forrása! Az irodalomnál talán csak a festészet, a tánc és a zene önkifejezési eszköze ősibb; a technológia és a számtan valószínűleg vele egyidősek. Jan Assmann, német vallástörténész elmélete a kulturális emlékezet és a csoport identitásának összefüggéséről szól, ami arra épül, hogy a csoport számára fontos élményeket, emlékeket a kultúra történetekbe „kódolja”, így megőrizze azt. Ezáltal a csoport tagja nem csak azt a biztonságot éli át, hogy számos rokona van, hanem azt is megtanulja, hogy olyan családból ered, amely fiatal tagjainak egy világosan meghatározott hagyomány büszkeségét és biztonságát képes nyújtani. Az írásbeliséggel rendelkező kultúrákban a kulturális emlékezetet jórészt szövegek hordozzák. Ezeket többnyire specialisták, például történészek, vagy írók hozzák létre, akiknek eredeti tiszte a csoportemlékezet őrzése, a költői elbeszélés az azonosulási minta felerősítése.
Írásomat nem is tudnám jobban összefoglalni, mint Madleine L'Engle, amerikai írónő szavaival: a mesemondás, az alkotás fontos eszköz annak megakadályozására, hogy az emberek eltávolodjanak egymástól, valamint hogy a civilizált ember építménye szét ne essen. Tehát, a művészet a mentális egészség és a valahová tartozás szempontjából nélkülözhetetlen, mind alkotónak, mind a műélvezőnek egyaránt.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése